Ciekawostki


25.06.2024 0:02

Zawody łazików marsjańskich. Najlepsi inżynierowie świata przyjadą do Krakowa

Zawody łazików marsjańskich. Najlepsi inżynierowie świata przyjadą do KrakowaOd 6 do 8 września w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się European Rover Challenge, czyli Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich. Zbudowane przez uczestników łaziki zmierzą się w 5 konkurencjach na 900 m2 symulowanej marsjańskiej powierzchni. Podczas konferencji naukowej będzie można z kolei spotkać się m. in. ze specjalistami z NASA.


[więcej]


22.06.2024 0:02

Złoża na Marsie. Znaleziono metale w dolinie Mawrth Vallis

Złoża na Marsie. Znaleziono metale w dolinie Mawrth VallisDuże ilości żelaza, magnezu i aluminium znaleziono w dolinie Mawrth Vallis na Marsie. Stąd zresztą nazwa "Czerwona Planeta" - powierzchnia Marsa obfituje bowiem w tlenki żelaza i zawierające ten pierwiastek minerały.


[więcej]21.06.2024 0:02

Co dalej z rozwojem polskiej technologii magazynów energii?

Co dalej z rozwojem polskiej technologii magazynów energii?Dla zielonej transformacji energetycznej i masowego wdrożenia odnawialnych źródeł energii konieczna jest budowa licznych magazynów energii. Rząd nie wydaje się zainteresowany rozwojem polskich technologii ich produkcji - mówią RMF FM prof. Janina Molenda z AGH i prof. Marcin Molenda z UJ. Ponad rok temu z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska największe spółki Skarbu Państwa i cztery polskie uczelnie wyższe podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju technologii wytwarzania odpowiednich ogniw sodowo-jonowych. Po wyborach nie mogą...


[więcej]


20.06.2024 0:02

Kto jest właścicielem Księżyca?

Kto jest właścicielem Księżyca?Czyj jest Księżyc? To pytanie zadaje brytyjska BBC w kontekście coraz większego zainteresowania Srebrnym Globem.


[więcej]


19.06.2024 0:02

Od 1000 do 2540 zł. MEN ogłasza wsparcie dla części uczniów

Od 1000 do 2540 zł. MEN ogłasza wsparcie dla części uczniów 1000, 1540 lub 2540 zł dla ucznia - o takie właśnie wsparcie mogą ubiegać się gminy z terenów poszkodowanych wskutek powodzi, gradobicia, deszczów nawalnych czy huraganów.


[więcej]


19.06.2024 0:02

Nowa lista lektur jeszcze w czerwcu. "Potop" i "Chłopi" zostają

Nowa lista lektur jeszcze w czerwcu. "Potop" i "Chłopi" pozostaną na liście lektur, jednak obowiązkowo trzeba będzie czytać te powieści tylko we fragmentach. "Z listy znikną natomiast dzieła Jarosław Rymkiewicza i Jacka Dukaja" - powiedziała w TVN24 ministra edukacji, Barbara Nowacka. Ogłosiła, że podstawa programowa z nowym spisem lektur zostanie opublikowana do końca czerwca. Reporter RMF FM, Michał Dobrołowicz, dowiedział się z kolei, że we fragmentach uczniowie mają czytać też m. in. "Pana Tadeusza" i "Syzyfowe prace".


[więcej]


18.06.2024 0:02

Rzadziej śledzimy wiadomości

Rzadziej śledzimy wiadomości Ludzie unikają wiadomości. Według Instytutu Reutera działającego przy Uniwersytecie w Oxfordzie prawie 40 proc. ankietowanych aktywnie unika programów informacyjnych.


[więcej]


14.06.2024 0:02

Policja weszła na teren UW. Służby wezwał rektor

Policja weszła na teren UW. Służby wezwał rektorPo raz pierwszy od lat władze Uniwersytetu Warszawskiego wezwały policję. Przynajmniej sześcioro studentów dostało wezwania na komendę z powodu zakłócania porządku publicznego. To pokłosie protestu młodych ludzi w obronie Palestyny, żądania jednoznacznego potępienia działań Izraela, a także zerwania współpracy z firmami i z uniwersytetami izraelskimi. Na UW zjawili się także posłowie i posłanki Razem.


[więcej]


13.06.2024 0:02

Policja weszła na teren UW. Służby wezwały rektor

Policja weszła na teren UW. Służby wezwały rektorPo raz pierwszy od lat władze Uniwersytetu Warszawskiego wezwały policję. Przynajmniej sześcioro studentów dostało wezwania na komendę z powodu zakłócania porządku publicznego. To pokłosie protestu młodych ludzi w obronie Palestyny, żądania jednoznacznego potępienia działań Izraela, a także zerwania współpracy z firmami i z uniwersytetami izraelskimi. Na UW zjawili się także posłowie i posłanki Razem.


[więcej]


11.06.2024 0:02

Słonie zwracają się do siebie po imieniu. Zaskakujące wyniki badań

Słonie zwracają się do siebie po imieniu. Zaskakujące wyniki badańSłonie zwracają się do siebie odpowiednikiem imienia, które jest charakterystyczne dla każdego osobnika – wynika z badań opartych na obserwacji dzikich stad słoni w Kenii. Publikacja na ten temat została opublikowana na portalu czasopisma naukowego "Nature".


[więcej]