Ciekawostki
Sztuczna inteligencja źle rozpoznała twarze. Osiem osób trafiło za kraty
Co najmniej ośmiu Amerykanów zostało aresztowanych, ponieważ zostali mylnie zidentyfikowani przez oprogramowanie rozpoznawania twarzy - podał dziennik "Washington Post". Policja w USA używa sztucznej inteligencji do zatrzymywania podejrzanych bez konieczności posiadania innych dowodów.
[więcej]
Sztuczna inteligencja z brzytwą... Brzytwą Ockhama
Naukowcy z Oxford University odkryli, dlaczego głębokie sieci neuronowe (DNN), które napędzają nowoczesną sztuczną inteligencję, są tak skuteczne w uczeniu się na podstawie danych. W najnowszym wydaniu czasopisma "Nature Communications" piszą, że modele te mają wbudowany rodzaj brzytwy Ockhama, co oznacza, że gdy przedstawiane są im różne rozwiązania pasujące do danych treningowych, mają tendencję do wyboru tych prostszych. Co ważne, ta wersja brzytwy Ockhama równoważy wykładniczy wzrost liczby możliwych rozwiązań wraz ze wzrostem złożoności...
[więcej]
Ropuchy i żaby na drzewach. Zaskakujące obserwacje naukowców z Poznania
Żaby i ropuchy przenoszą się na drzewa? Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odnotowali pierwszy w Polsce przypadek takiego zachowania płazów. Niektóre znajdowały się ponad 2 metry nad ziemią.
[więcej]
Wielki i jadowity. Nowy gatunek niebezpiecznego pająka
Nowy gatunek bardzo jadowitego pająka sklasyfikowali naukowcy z Uniwersytetu Flindersa w Australii, Muzeum Australijskiego i niemieckiego Instytutu Leibnitza. To "Big boy", czyli Atrax christenseni, który osiąga 9 cm długości.
[więcej]
Czysta strata dla klimatu
Gdy latem 2023 roku odnotowano silniejszy wzrost globalnej temperatury, zaskakujący nawet w odniesieniu do obserwowanego ocieplenia napędzanego przez gazy cieplarniane, wielu naukowców było zdezorientowanych. Ich symulacje nie przewidywały takiego skoku. Najnowsza praca naukowców z Cornell University tłumaczy ten efekt. Na łamach czasopisma "Earth System Dynamics" piszą, że te anomalie mają związek z... pomyślnymi staraniami o redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez światowy transport morski. Redukcja ilości cząstek aerozoli w atmosferze...
[więcej]
Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę
14 stycznia na orbitę poleci najmniejszy polski satelita o nazwie HYPE, opracowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Młodzi naukowcy planują m.in. badać nim zanieczyszczenie środowiska.
[więcej]
Wirus Zika "kradnie" białko potrzebne do rozwoju mózgu
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, w jaki sposób wirus Zika może prowadzić u kobiet ciężarnych do zaburzenia rozwoju mózgu płodu i efektu tzw. małogłowia. Wyniki badań, opublikowane dziś przez nich w "mBio", wskazują na to, że wirus wykorzystuje do swojej replikacji białko ANKLE2, które ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka. Autorzy pracy podkreślają, że Zika nie jest jedynym wirusem, który tego białka potrzebuje, podobnie jest w przypadku wirusów dengi i żółtej febry, ale tylko Zika może przekraczać łożysko...
[więcej]
Drążyli tunel przez cztery lata. Dotarli do lodu sprzed miliona lat
Lód sprzed ponad miliona lat pomoże naukowcom w lepszym zrozumieniu ewolucji ziemskiego klimatu. Do jego pokładów dotarli uczeni ze stacji badawczej na Antarktydzie.
[więcej]
Dlaczego języków obcych uczą się wszyscy, a mówią nieliczni?
"Deklarowana znajomość języka obcego w wielu przypadkach w dalszym ciągu sprowadza się do tego, że jesteśmy dobrze wytrenowani, żeby podejść do egzaminu językowego. Natomiast to niekoniecznie jest równoznaczne z aktywną umiejętnością, taką, która rzeczywiście jest potrzebna" - mówi dr Grzegorz Śpiewak, lingwista, trener nauczycieli języka angielskiego, były wykładowca akademicki. W ramach Wykładu otwartego w internetowym Radiu RMF24 gość opowiadał, dlaczego warto uczyć się języków i jak pozbyć się bariery przed mówieniem.
[więcej]
Blue Origin odwołał poniedziałkową próbę startu potężnej rakiety
Firma miliardera Jeffa Bezosa Blue Origin odwołała dzisiejszą próbę pierwszego startu swojej najnowszej, potężnej rakiety New Glenn. Planowany początkowo na piątek rano polskiego czasu start został opóźniony ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w rejonie Atlantyku, gdzie pierwszy stopień rakiety ma podjąć próbę lądowania na pływającej platformie. Trzygodzinne okno startowe otwarło się w poniedziałek o godz. 7:00 czasu polskiego, ale start kilkakrotnie przesuwano ze względu na bliżej niesprecyzowane problemy. W końcu Blue Origin...
[więcej]
Janusz A. Majcherek
Dobre miny >>