Ciekawostki


02.03.2024 0:01

Odysseus zakończył misję. Księżycowy lądownik stracił zasilanie

Odysseus zakończył misję. Księżycowy lądownik stracił zasilanie Odysseus, pierwszy amerykański statek kosmiczny od pół wieku, który wylądował przed tygodniem na Księżycu, stracił zasilanie i wszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc, zakończył misję - poinformowali inżynierowie z firmy Intuitive Machines.


[więcej]


01.03.2024 0:01

Oceany pary wodnej w miejscu powstawania planet

Oceany pary wodnej w miejscu powstawania planetPrzy pomocy sieci radioteleskopów ALMA naukowcy wykryli parę wodną w takim miejscu w dysku wokół gwiazdy, w którym mogą formować się planety – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).


[więcej]



28.02.2024 0:01

Opuścili robota na dno oceanu. Zobacz, co odkrył [FILM]

Opuścili robota na dno oceanu. Zobacz, co odkrył [FILM]Naukowcy ze Schmidt Ocean Institute spuścili na dno oceanu u wybrzeży Chile podwodnego robota. To, co nagrała kamera, zapiera dech w piersiach. Eksperci mówią o odkryciu 100 nieznanych dotąd człowiekowi gatunkach morskiej flory i fauny.


[więcej]


27.02.2024 0:01

Morsowanie i jego efekty dla zdrowia. Wyjątkowe badania krakowskiej AWF

Morsowanie i jego efekty dla zdrowia. Wyjątkowe badania krakowskiej AWFMorsowanie wpływa na termoregulację organizmu. Oznacza to, że chroni zarówno przed wyziębieniem jak i przegrzaniem - wynika z badań przeprowadzonych na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Uczelnia bada jak po pięciu miesiącach treningów oraz zimowych kąpieli zmieniają się parametry krwi uczestników. Członkowie Krakowskiego Klubu Morsów "Kaloryfer" oprócz coniedzielnych spotkań nad zalewem Bagry, raz w tygodniu trenują technikę na basenie AWF-u.


[więcej]


26.02.2024 0:01

Ten pomysł pozwoli ograniczyć liczbę wypadków? Za rogiem czai się technologia przyszłości

Ten pomysł pozwoli ograniczyć liczbę wypadków? Za rogiem czai się technologia przyszłościProf. John Murray-Bruce z University of South Florida postanowił znaleźć sposób na zaglądanie za róg budynku czy inne przeszkody po samochodowym wypadku, w którym brał udział. Wspólnie z zespołem opracował algorytm, który potrafi tworzyć trójwymiarową rekonstrukcję ukrytych obiektów.


[więcej]


24.02.2024 0:01

Google Doodle upamiętniło wybitnego Polaka. 140 lat temu urodził Kazimierz Funk

Google Doodle upamiętniło wybitnego Polaka. 140 lat temu urodził Kazimierz FunkWybitny Polak to bohater dzisiejszego Google Doodle, czyli grafiki, która pojawia się w miejscu loga najpopularniejszej wyszukiwarki. Tym razem to Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Urodził się 140 lat temu, 23 lutego 1884 r. w Warszawie. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał.


[więcej]


24.02.2024 0:01

USA wróciły na Księżyc. "Odyseusz ma nowy dom"

USA wróciły na Księżyc. To mały krok dla człowieka, ale wielki dla NASA. Stany Zjednoczone po raz pierwszy od pół wieku wylądowały na Księżycu. W nocy z czwartku na piątek sonda Odyseusz dotknęła powierzchni Srebrnego Globu.


[więcej]


23.02.2024 0:01

Niezwykły śpiew wielorybów zbadany przez naukowców

Niezwykły śpiew wielorybów zbadany przez naukowcówUczeni ustalili, w jaki sposób wieloryby śpiewają – zrobili to, wykonując ciekawy eksperyment. O odważnych pracach badawczych duńskich uczonych donoszą dziś brytyjskie media.


[więcej]


23.02.2024 0:01

Najstarsza szminka na świecie. Ma prawie 4 tys. lat

Najstarsza szminka na świecie. Ma prawie 4 tys. lat W 2001 roku rzeka Halil wystąpiła z brzegów i zalała miasto Dżiroft w Iranie oraz pobliskie stanowiska archeologiczne. Przy okazji wypłukała spod ziemi antyczne grobowce. Nie trzeba było długo czekać, aż złodzieje je splądrowali. Irańska policja odzyskała część łupów, w tym najstarszą na świecie szminkę do ust.


[więcej]


22.02.2024 0:01

Figurka konika z XII/XIII wieku. Niezwykłe znalezisko w Toruniu

Figurka konika z XII/XIII wieku. Niezwykłe znalezisko w ToruniuArcheolodzy prowadzący prace przy ul. Prostej w Toruniu, gdzie ma stanąć nowa siedziba straży pożarnej, znaleźli zabawkową figurkę konika z przełomu XII i XIII wieku. Wcześniej odkopano tam fragment muru oporowego średniowiecznej fosy, a także fundamenty średniowiecznej wieży.


[więcej]