Fakty ekonomiczne


12.04.2024 0:00

Piątkowski: Polskę stać, żeby być gospodarczym liderem Europy

Piątkowski: Polskę stać, żeby być gospodarczym liderem Europy"Z globalnej perspektywy Polska jest krajem sukcesu. Powinniśmy zmienić sposób myślenia, skończyć z prowincjonalnym minimalizmem. Polskę stać na to, żeby być gospodarczym liderem Europy" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie.


[więcej]


11.04.2024 0:00

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Ireneusz Fąfara nowym prezesem OrlenuIreneusz Fąfara został wybrany przez radę nadzorczą nowym prezesem Orlenu. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.


[więcej]11.04.2024 0:00

Na Mazowszu kwitną już czereśnie. To dobra i zła informacja

Na Mazowszu kwitną już czereśnie. To dobra i zła informacjaPo pierwszych kwietniowych upałach przyroda zaskoczyła. W sadach kwitną już czereśnie. To niemal miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach. Dla nas - konsumentów - to dobra informacja, bo prócz krajowych owoców na rynek trafią też te z Hiszpanii czy Grecji, a to oznacza niższe ceny. Ale sadownicy martwią się o przymrozki, które są zabójcze dla czereśni.


[więcej]


11.04.2024 0:00

Prof. Marcin Piątkowski gościem Porannej rozmowy w RMF FM

Prof. Marcin Piątkowski gościem Porannej rozmowy w RMF FM​Gościem Porannej rozmowy w RMF FM będzie prof. Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, autor książki "Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość", wizytujący naukowiec na Uniwersytecie Harvarda. Porozmawiamy z nim o rozwoju gospodarczym Polski i wyzwaniach, które stoją przed nami, by dogonić w końcu Zachód.


[więcej]


11.04.2024 0:00

Blik nie działał. Doszło do awarii

Blik nie działał. Doszło do awariiBlik miał awarię i klienci kilku banków nie mogli skorzystać z tej formy płatności. Nie wiadomo, jaka była przyczyna awarii.


[więcej]


11.04.2024 0:00

Ceny mieszkań znów wzrosną. Powodem program "Na start"

Ceny mieszkań znów wzrosną. Powodem program Prawdopodobnie jesienią wystartuje kolejny program wspierający zakup pierwszego mieszkania. Program "Na start" znacząco różni się od swojego poprzednika. Jest więcej limitów i obostrzeń, ale jednocześnie jego oddziaływanie na ceny mieszkań powinno być mniejsze, szczególnie na rynku deweloperskim. Więcej obaw budzą ceny na rynku wtórnym.


[więcej]


11.04.2024 0:00

"DGP": Powiaty chcą wyższych opłat za wydawanie praw jazdy

Ceny, jakie samorządy płacą państwowej spółce za wyprodukowanie dokumentów mieszkańców, zbliżyły się do kwot, które płacą mieszkańcy. Powiaty dają rządowi czas do maja na wprowadzenie nowych, wyższych stawek – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".


[więcej]


10.04.2024 0:00

Cebula szczypiorowa wpłynie na wynik wyborów?

Cebula szczypiorowa wpłynie na wynik wyborów?Zagrożenie z Północy? Nic z tych rzeczy. Koreańczyków z Południa bardziej interesują ceny warzyw. To one mogą mieć wpływ na głosy obywateli w wyborach deputowanych do 300-mandatowego Zgromadzenia Narodowego.


[więcej]


10.04.2024 0:00

Program "na Start" i budownictwo społeczne. Rząd przedstawił dwa projekty ustaw

Program Nie jeden, a dwa projekty ustaw dotyczące spraw mieszkaniowych mają pogodzić koalicję rządzącą. Nie od dziś wiadomo, że Lewica ma na tę kwestię zupełnie inne spojrzenie niż Koalicja Obywatelska czy Trzecia Droga. Jak słyszymy w kancelarii premiera – tym razem, przedstawione projekty są kompromisem i propozycją całego rządu. I tak, zaproponowano bardziej skomplikowany niż Bezpieczny Kredyt 2 proc. program dopłat do kredytów o nazwie "na Start", a także program budowy mieszkań społecznych na tani wynajem, o co walczyła Lewica.


[więcej]


10.04.2024 0:00

​Kiedy pojawią się polskie truskawki? Ile będą kosztować?

​Kiedy pojawią się polskie truskawki? Ile będą kosztować?Coraz bliżej są pierwsze w tym roku polskie truskawki - tak przewidują w rozmowie z RMF FM plantatorzy tych owoców. Podkreślają, że to efekt przede wszystkim wysokiej temperatury.


[więcej]