Fakty ekonomiczne


12.03.2024 0:00

Będzie debata w PE ws. zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi

Będzie debata w PE ws. zakazu importu żywności z Rosji i BiałorusiSukces polskich eurodeputowanych. We wtorek odbędzie się debata w sprawie zakazu importu żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Parlament Europejski przegłosował wniosek, który złożył europoseł Andrzej Halicki w imieniu największej frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Nasza dziennikarka w Brukseli informowała o tym jako pierwsza.


[więcej]


12.03.2024 0:00

Ile może wynieść inflacja bez mrożenia cen? Najnowszy raport NBP

Ile może wynieść inflacja bez mrożenia cen? Najnowszy raport NBP8,4 proc. może wynieść inflacja w czwartym kwartale 2024 roku w przypadku zakończenia działania rządowych tarcz - przekazał Narodowy Bank Polski w opublikowanym w poniedziałek "Raporcie o inflacji". Zdaniem PKO BP, istnieje możliwość obniżki stóp procentowych w listopadzie.


[więcej]12.03.2024 0:00

Shell na celowniku UOKiK-u. Firma usłyszała zarzuty

Shell na celowniku UOKiK-u. Firma usłyszała zarzutyUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że firmie Shell Polska zostały postawione zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. UOKiK zakwestionował brak jasnych informacji na temat ceny paliwa, która obowiązywała przed wprowadzeniem przez sieć obniżek w wyznaczone dni.


[więcej]


12.03.2024 0:00

Jak KPO wpłynie na ceny nieruchomości? Komentarze ekspertów

Jak KPO wpłynie na ceny nieruchomości? Komentarze ekspertówBrak rąk do pracy w branży budowlanej i zwiększone zapotrzebowanie na materiały – to, zdaniem ekspertów, prawdopodobne efekty szybkiej realizacji inwestycji w Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Efekty, które mogą spowodować wzrost kosztów budowy nieruchomości. Na wydanie środków z KPO mamy czas do końca sierpnia 2026 roku.


[więcej]


12.03.2024 0:00

Kalkulator kredytu gotówkowego – czym jest i jak z niego korzystać?

Kalkulator kredytu gotówkowego – czym jest i jak z niego korzystać?Reklamy kredytów gotówkowych są wszechobecne, a każdy bank przekonuje, że ma najlepszą ofertę. Czy tak jest w rzeczywistości? Być może, ale trzeba to sprawdzić. Do tego zadania najlepiej użyć kalkulatora kredytu gotówkowego. Dzięki niemu wybór dopasowanej do potrzeb propozycji stanie się o wiele łatwiejszy.


[więcej]


09.03.2024 0:00

Postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu to błąd? Tak uważa RPP

Postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu to błąd? Tak uważa RPP"Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przez Trybunałem Stanu, a tym samym zawieszenie go w czynnościach, to naruszenie niezależności banku centralnego i podważenie zaufania do stabilności systemu finansowego" - stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w opublikowanym stanowisku, podpisanym przez 6 z 9 członków rady.


[więcej]


09.03.2024 0:00

Przerwa w zatrudnieniu w CV: Jak argumentować długie bezrobocie?

Przerwa w zatrudnieniu w CV: Jak argumentować długie bezrobocie?Przerwa w zatrudnieniu to często spotykana sytuacja w życiu zawodowym, która może budzić obawy u pracodawców podczas przeglądania CV. Niezależnie od przyczyn, warto umieć ją przedstawić w taki sposób, aby uniknąć negatywnego wrażenia i pokazać swoją wartość jako potencjalny pracownik. Podpowiadamy, jak argumentować długą przerwę w zatrudnieniu, aby zwiększyć swoje szanse na sukces w poszukiwaniu i pozyskaniu pracy.


[więcej]


08.03.2024 0:00

Glapiński: Polityka NBP była trafna, mamy wzrost kilka raz większy niż w Niemczech

Glapiński: Polityka NBP była trafna, mamy wzrost kilka raz większy niż w NiemczechJesteśmy prawdopodobnie w celu inflacyjnym - stwierdził w czwartek Adam Glapiński. Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił, że utrzymanie przewidywanego poziomu inflacji udało się osiągnąć bez wzrostu bezrobocia.


[więcej]


08.03.2024 0:00

Orłowski: Odmrożenie cen energii może być rozłożone w czasie

Orłowski: Odmrożenie cen energii może być rozłożone w czasie"Podejrzewam, że rząd będzie się zastanawiał nad jakimś rozłożeniem w czasie, żeby to nie było jednorazowe" - mówił w Radiu RMF24 ekonomista, prof. Witold Orłowski, pytany o odmrożenie cen energii, które prawdopodobnie nastąpi w drugiej połowie roku. "Ceny oczywiście wystrzelą. W czerwcu nie będziemy tego aż tak odczuwać" - przyznał ekspert.


[więcej]


08.03.2024 0:00

Strajk maszynistów i personelu Lufthansy w Niemczech. Sprawdź utrudnienia

Strajk maszynistów i personelu Lufthansy w Niemczech. Sprawdź utrudnienia O godzinie 2:00 w nocy rozpoczął się strajk maszynistów niemieckich kolei. Potrwa do piątku do 13:00. Wiele pociągów w sieci DB nie będzie kursowało, a pociągi z Polski będą kursowały skróconymi trasami – informuje PKP Intercity. Ale to nie koniec problemów podróżnych. Do strajku ostrzegawczego przystąpił personel naziemny Lufthansy. Należy się spodziewać masowych odwołań lotów.


[więcej]