Fakty ekonomiczne


23.02.2024 0:00

Sprzedaż detaliczna w styczniu. GUS podał dane

Sprzedaż detaliczna w styczniu. GUS podał daneGłówny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze wyliczenia tego, ile gotówki w styczniu zostawiliśmy w sklepach. Jest znacznie lepiej, niż zakładali ekonomiści.


[więcej]


22.02.2024 0:00

31 mld zł straty NBP. Bank tłumaczy ją wzrostem kursu złotego

31 mld zł straty NBP. Bank tłumaczy ją wzrostem kursu złotegoStrata Narodowego Banku Polskiego w ubiegłym roku wyniosła 31 miliardów złotych. Jeszcze w sierpniu NBP prognozowało, że zakończy 2023 rok z zyskiem 6 mld złotych. W komunikacie bank centralny tłumaczy, że to wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy instytucji.


[więcej]22.02.2024 0:00

Polacy sprzedają kredyty frankowe. Radca prawny ostrzega

Polacy sprzedają kredyty frankowe. Radca prawny ostrzegaChoć dla części osób posiadających kredyt frankowy sprzedaż długu może wydawać się korzystnym rozwiązaniem, to radca prawny Marcin Szołajski wskazuje, że nie zawsze będzie to dobry wybór. Dla kredytobiorców samodzielne dochodzenie roszczeń jest bardziej opłacalne.


[więcej]


22.02.2024 0:00

Ekonomista: nie ma dziś powodu, żeby Polacy pracowali tak dużo

Ekonomista: nie ma dziś powodu, żeby Polacy pracowali tak dużoWspółprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych tygodni jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt ustawy skracającej czas pracy do 35 godzin tygodniowo. W innych krajach Europy już dokonują się takie zmiany. Czy nadszedł na nie odpowiedni czas również w naszym kraju? "Polacy pracują w Europie prawie najdłużej" - mówił na antenie Radia RMF24 dr Marcin Kędzierski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.


[więcej]


21.02.2024 0:00

Cios dla rolników. Pszenica najtańsza od 3 lat

Cios dla rolników. Pszenica najtańsza od 3 latTo kolejny cios dla rolników: pszenica jest najtańsza od niemal 3 lat. Na europejskim rynku jej cena spadła poniżej 200 euro za tonę. To dwukrotnie mniej niż jeszcze przed dwoma laty.


[więcej]


21.02.2024 0:00

Podwyżki OC mogą nabrać jeszcze większego tempa

Podwyżki OC mogą nabrać jeszcze większego tempaUbezpieczenia OC drożeją od kilku miesięcy, ale teraz podwyżki te mogą nabrać jeszcze większego tempa. A to za sprawą nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach, którą właśnie zaprezentował minister finansów. Zgodnie z nim wzrosną minimalne sumy gwarancyjne dla OC.


[więcej]


21.02.2024 0:00

Eksperci o rynku nieruchomości: Jest stabilizacja, ale nie stagnacja, taniej nie będzie

Eksperci o rynku nieruchomości: Jest stabilizacja, ale nie stagnacja, taniej nie będzie"Od października jest stabilizacja" – tak sytuację na rynku nieruchomości ocenił w rozmowie z RMF24 Marek Urban, prezes Krajowego Izby Gospodarki Nieruchomościami. Podkreślił, że "mamy obecnie moment stabilizacji cenowej i on się będzie jeszcze przez chwilkę utrzymywał". "Najprawdopodobniej te ceny jednak do końca roku będą drobnymi kroczkami, ale jednak szły do góry" – dodał.


[więcej]


21.02.2024 0:00

GUS: Wynagrodzenia rosną szybciej niż się spodziewano

GUS: Wynagrodzenia rosną szybciej niż się spodziewanoWynagrodzenia rosną szybciej niż się spodziewano. W styczniu przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7 768 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. GUS przekazał również najnowsze dane o produkcji przemysłowej.


[więcej]


20.02.2024 0:00

UOKiK ukarał Nextbike Polska. Firma stosowała nieuczciwe klauzule

UOKiK ukarał Nextbike Polska. Firma stosowała nieuczciwe klauzulePonad 791 tys. zł kary nałożył Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny na Nextbike Polska, operatora wypożyczalni rowerów miejskich. UOKIK stwierdził, że firma stosowała klauzule abuzywne, czyli w niedozwolony sposób zmieniła regulaminy i obciążyła konsumentów dodatkową opłatą.


[więcej]


20.02.2024 0:00

Dekarze czy lekarze? Sprawdziliśmy, gdzie będzie pewna praca

Dekarze czy lekarze? Sprawdziliśmy, gdzie będzie pewna pracaElektryk, technik mechanik, operator maszyn i urządzeń oraz dekarz. Te zawody należą do grona szczególnie potrzebnych - wynika z zestawienia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przypominamy go, ponieważ dziś obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Sprawdziliśmy, czego warto się uczyć, by mieć pewną pracę i największe szanse na wysokie zarobki.


[więcej]