Fakty ekonomiczne


14.02.2024 0:00

Polacy kupują coraz mniej piwa. Konsumenci wrażliwi na wzrost cen

Polacy kupują coraz mniej piwa. Konsumenci wrażliwi na wzrost cenSprzedaż piwa w ubiegłym roku zmniejszyła się o 6,9 proc., co oznacza, że Polacy kupili 400 mln półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż w 2022 roku - poinformował we wtorek Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie (ZPPP-Browary Polskie).


[więcej]


14.02.2024 0:00

Kadrowe trzęsienie ziemi w Tauronie. Prezes oraz 4 wiceprezesi odwołani

Kadrowe trzęsienie ziemi w Tauronie. Prezes oraz 4 wiceprezesi odwołani Rada nadzorcza Tauronu odwołała prezesa Pawła Szczeszka i czterech wiceprezesów firmy oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś – poinformował koncern.


[więcej]14.02.2024 0:00

Zmiany w spółce KGHM. Powołało nowych członków rady nadzorczej

Zmiany w spółce KGHM. Powołało nowych członków rady nadzorczejNadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź powołało siedmiu nowych członków rady nadzorczej. Wcześniej odwołanych zostało siedmioro doczasowych członków. NWZ KGHM odbyło się w Lubinie (woj. dolnośląskie) w siedzibie spółki.


[więcej]


14.02.2024 0:00

Wielomilionowa kara UOKiK dla spółki Epaka

Wielomilionowa kara UOKiK dla spółki EpakaPrezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył ponad 5,8 mln zł kary na spółkę spedycyjną Epaka z Łukowa (Lubelskie). Zakwestionował 9 klauzul abuzywnych stosowanych przez spółkę. Decyzja nie jest prawomocna, spółce przysługuje odwołanie.


[więcej]


13.02.2024 0:00

Czescy palacze szturmują Polskę. U nas jest taniej

Czescy palacze szturmują Polskę. U nas jest taniejPo wzroście podatku akcyzowego na tytoń Czesi szturmują polskie sklepy i trafiki. Według Agnieszki, mieszkanki przygranicznych Chałupek, 90 proc. sprzedawanych w jej sklepie papierosów kupują klienci z Republiki Czeskiej - podaje dziennik "Pravo".


[więcej]


13.02.2024 0:00

Polscy rolnicy wysypali ukraińskie zboże. Ostra reakcja mera Lwowa

Polscy rolnicy wysypali ukraińskie zboże. Ostra reakcja mera LwowaMer Lwowa Andrij Sadowy nazwał w poniedziałek polskich rolników protestujących na granicy z Ukrainą "prorosyjskimi prowokatorami". Samorządowiec odniósł się w ten sposób do wysypania przez uczestników manifestacji zboża na jezdnię przed przejściem granicznym w Dorohusku. Zareagował także ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.


[więcej]


11.02.2024 0:00

"Aktywny rodzic" na kryzys demograficzny w Polsce

Wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska zapowiedziała nowy program, który ma pomóc w wyjściu z zapaści demograficznej. Program "Aktywny Rodzic" i zmiany w "Maluchu plus" mają być odpowiedzią rządu na zatrważające dane dotyczące spadku urodzeń w kraju.


[więcej]


10.02.2024 0:00

Tomasz Sójka zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej Orlenu

Tomasz Sójka zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej OrlenuTomasz Sójka złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej Orlenu. Decyzja wejdzie w życie 16 lutego - poinformował w piątek koncern. Sójka został powołany do rady nadzorczej Orlenu 6 lutego przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ), jako kandydat zgłoszony przez Skarb Państwa.


[więcej]


10.02.2024 0:00

Co z cenami paliw w przyszłym tygodniu?

Co z cenami paliw w przyszłym tygodniu? Drożejąca ropa naftowa, a co za tym idzie wzrost cen paliwa w hurcie, wskazuje, że na stacjach paliw w nadchodzącym tygodniu dojdzie do kolejnych podwyżek cen - wynika z najnowszej analizy rynku paliwowego przygotowanej przez portal e-petrol.pl.


[więcej]


10.02.2024 0:00

Adam Glapiński swoją zapowiedzią wyraźnie umocnił złotego

Adam Glapiński swoją zapowiedzią wyraźnie umocnił złotegoAdam Glapiński wyraźnie umocnił złotego. Wczorajsza zapowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego dotycząca niezmieniania stóp procentowych do końca roku sprawiła, że nasza waluta poszła w górę, a kursy zagranicznych spadły.


[więcej]