Fakty ekonomiczne


08.01.2024 0:00

Rolnicy zablokują autostrady w Niemczech

Rolnicy zablokują autostrady w Niemczech Zablokowane autostrady albo wolno sunące po drogach kolumny traktorów – w poniedziałek w całych Niemczech będą protestować rolnicy. Sprzeciwiają się planom oszczędnościowym rządu, obejmujących zniesienie ulg podatkowych dla rolnictwa.


[więcej]


07.01.2024 0:00

"Rz": Elżbieta Bieńkowska w Orlenie za Obajtka?

Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier i była komisarz UE jest przymierzana do fotela prezesa Orlenu - podaje "Rzeczpospolita". W połowie grudnia Borys Budka powiedział, że spodziewa się szybkiej dymisji Daniela Obajtka. On sam na antenie RMF FM mówił, że jest świadomy, iż jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne, to straci stanowisko w koncernie paliwowym. Do dymisji jednak się nie podał.


[więcej]06.01.2024 0:00

Inflacja w grudniu w Polsce. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w grudniu w Polsce. GUS podał najnowsze daneZaskoczenie na koniec roku. Inflacja w Polsce spadła z 6,6 proc. i wynosi dziś 6,1 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły rok do roku o 6,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


[więcej]


06.01.2024 0:00

Czy w sobotę zrobimy zakupy? To święto Trzech Króli

Czy w sobotę zrobimy zakupy? To święto Trzech KróliKto liczy na tradycyjne sobotnie zakupy, może być rozczarowany. 6 stycznia przypada święto Trzech Króli i placówki handlowe w Polsce będą zamknięte na takich samych zasadach jak w niedziele.


[więcej]


05.01.2024 0:00

"Mieszkanie na start" okiem eksperta

 Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował, że jest gotowy projekt "Mieszkanie na start", który ma wspierać zakup pierwszych własnych czterech ścian. Jak dodał, w budżecie państwa na program przewidziano 500 mln zł; ma on ruszyć od połowy roku. Pytaliśmy o ten projekt ekspertkę kredytową Ewelinę Czaplińską. Rozmawiał z nią w Radiu RMF24 Michał Zieliński.


]]> [więcej]


05.01.2024 0:00

Wymiana władz w największych państwowych spółkach. Kto pierwszy straci pracę?

Wymiana władz w największych państwowych spółkach. Kto pierwszy straci pracę?Platforma Obywatelska rozpoczyna wymianę władz w największych państwowych spółkach. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie zaplanowało już dowodzone przez Borysa Budkę Ministerstwo Aktywów Państwowych.


[więcej]


05.01.2024 0:00

Trela o prezydenckim projekcie ustawy okołobudżetowej: Nie z nami takie numery

Trela o prezydenckim projekcie ustawy okołobudżetowej: Nie z nami takie numery"Ustawa okołobudżetowa przygotowana przez prezydenta jest karykaturalna, a Andrzej Duda bierze udział w gierce Jarosława Kaczyńskiego" – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 wiceprzewodniczący kluby Lewicy i wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Tomasz Trela. Chciałby też, żeby obecna większość sejmowa poszła wspólnie do wyborów samorządowych.


[więcej]


04.01.2024 0:00

Analiza: Pensje w 2024 r. mają rosnąć znacznie szybciej niż ceny

Analiza: Pensje w 2024 r. mają rosnąć znacznie szybciej niż cenyPensje w 2024 roku mają rosnąć znacznie szybciej niż ceny dóbr i usług - napisał w opublikowanej w środę publikacji analityk HRE Investment Trust Bartosz Turek. Podliczył, że włącznie z weekendami, świętami i urlopem można mieć 141 dni wolnego.


[więcej]


04.01.2024 0:00

Prof. Noga: W 2024 roku będzie nam przybywać w kieszeniach

Prof. Noga: W 2024 roku będzie nam przybywać w kieszeniach"Wygląda na to, że w 2024 roku będzie nam przybywać w kieszeniach. Mamy – według moich obserwacji – rynek pracownika. Szczególnie w wielkich i dużych miastach brakuje rąk do pracy, a w związku z tym płace będą rosły – moim zdaniem – szybciej niż inflacja" – mówił w Rozmowie i 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 ekonomista, profesor Marian Noga.


[więcej]


03.01.2024 0:00

Grupa BRICS mocniejsza. Pięciu nowych członków

Grupa BRICS mocniejsza. Pięciu nowych członkówArabia Saudyjska stała się w poniedziałek członkiem bloku państw znanego jako BRICS - poinformowała we wtorek agencja Reutera, cytując saudyjską telewizję i dodając, że grupa rozszerzyła się także o cztery inne kraje - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Iran i Etiopię.


[więcej]