Fakty ekonomiczne


12.11.2023 0:00

Brakuje mleka, sera, kiełbasy. Puste półki w niemieckich sklepach

Brakuje mleka, sera, kiełbasy. Puste półki w niemieckich sklepachJuż są problemy z zaopatrzeniem sklepów sieci supermarketów w Niemczech, a sytuacja może się pogorszyć i to jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – ostrzegają media w RFN.


[więcej]


11.11.2023 0:00

Paliwo znowu podrożeje. Przekroczy 7 złotych za litr?

Paliwo znowu podrożeje. Przekroczy 7 złotych za litr?W przyszłym tygodniu podrożeją benzyny i olej napędowy na stacjach paliw, nie zmieni się cena autogazu - przewidują analitycy portalu e-petrol.pl. Dodali, że cena benzyn nie sięgnie 7 złotych za litr.


[więcej]11.11.2023 0:00

​Projekcja NBP: Inflacja jeszcze wzrośnie

​Projekcja NBP: Inflacja jeszcze wzrośnieNarodowy Bank Polski obniżył swoje szacunki o rozwoju polskiej gospodarki. Według najnowszej projekcji banku centralnego w tym roku PKB Polski urośnie jedynie o 0.3 proc. W porównaniu z poprzednią, lipcową, projekcją wydłużył się też czas potencjalnego dochodzenia do 2,5 proc. celu inflacyjnego. Z danych wynika też, że po obecnych spadkach, w 2024 roku inflacja jeszcze nieco wzrośnie. Przy czym sam bank zaznacza, że projekcja jest niepewna.


[więcej]


10.11.2023 0:00

Makabra na taśmie fabrycznej. Robot pomylił człowieka ze skrzynką warzyw

Makabra na taśmie fabrycznej. Robot pomylił człowieka ze skrzynką warzywOk. 40-letni pracownik poniósł śmierć, gdy robot pomylił go z pudełkiem na warzywa i przygniótł do przenośnika taśmowego – podaje BBC powołując się na agencję Yonhap. Do tragedii doszło w zakładach przetwórstwa spożywczego w Korei Południowej.


[więcej]


10.11.2023 0:00

Glapiński: Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji

Glapiński: Pokonaliśmy hydrę wysokiej inflacji"Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest jedyną możliwą decyzją. Gdyby nie było wyborów, gdyby nie było eskalacji na Bliskim Wschodzie, to byłaby kontynuacja, nie wiem, jak długo - raz czy dwa - obniżek stóp" - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. Jak dodał, "ja nie mówię, czy to jest przerwa w cyklu obniżania, czy to jest zatrzymanie na dłuższy czas".


[więcej]


10.11.2023 0:00

​Zakaz handlu w niedziele. Rząd zapowiada zmiany

​Zakaz handlu w niedziele. Rząd zapowiada zmiany"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu" rząd proponuje ustawę zmieniającą zasady handlu w niedziele. Nie oznacza to jednak zniesienia zakazu, a jednorazową zmianę w grudniu tego roku.


[więcej]


10.11.2023 0:00

Adam Glapiński przed Trybunał Stanu? Oznaczałoby to automatyczne zawieszenie

Adam Glapiński przed Trybunał Stanu? Oznaczałoby to automatyczne zawieszenie Dotychczasowa opozycja będzie chciała postawić Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. To automatycznie oznaczałoby zawieszenie prezesa Narodowego Banku Polskiego w pełnieniu obowiązków - ustalili dziennikarze RMF FM. Podstawą byłby publiczny konflikt Glapińskiego z jednym z członków zarządu banku - Pawłem Muchą.


[więcej]


09.11.2023 0:00

Tak źle w Chinach nie było od 25 lat. Rekordowy odpływ inwestycji

Tak źle w Chinach nie było od 25 lat. Rekordowy odpływ inwestycjiPo raz pierwszy od 1998 r. wskaźnik zagranicznych inwestycji ulokowanych w Chinach jest na minusie. Miliardy napływające nieprzerwaną rzeką i pompowane w chińską gospodarkę zmieniły swój kierunek i jak podaje Bloomberg, nie widać sposobu, który skłoniłby globalnych inwestorów do powrotu do Państwa Środka z ogromnymi funduszami.


]]> [więcej]


09.11.2023 0:00

Wojna w zarządzie NBP. Mucha oskarża Glapińskiego

Wojna w zarządzie NBP. Mucha oskarża GlapińskiegoKonflikt w NBP. Członkowie zarządu Narodowego Banku Polskiego przerzucają się oświadczeniami i wzajemnymi oskarżeniami. "Za nieakceptowalne uznaje się postępowanie Pana Pawła Muchy" - napisał w komunikacie polski bank centralny. "Pan Paweł Mucha", czyli członek zarządu instytucji odpowiedział na platformie X, publikując złożone przez siebie "pisma w sprawie niewykonywania obowiązków przez Prezesa NBP Adama Glapińskiego".


[więcej]


09.11.2023 0:00

Zmiana kursu złotego po decyzji RPP ws. stóp procentowych

Zmiana kursu złotego po decyzji RPP ws. stóp procentowychW ciągu kilkudziesięciu minut po decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych złoty zyskał na wartości wobec euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Euro kosztowało ponad 4,44 zł, dolar 4,15 zł, a frank - blisko 4,62 zł.


[więcej]