Fakty ekonomiczne


21.03.2024 0:00

Telus: Nie ma żadnego porozumienia, to mydlenie oczu rolnikowi

Telus: Nie ma żadnego porozumienia, to mydlenie oczu rolnikowiNie ma żadnego porozumienia. To, co proponuje Unia Europejska, nie jest żadnym rozwiązaniem - mówił w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Robert Telus. Były minister rolnictwa w rządzie PiS skomentował w ten sposób wynegocjowaną nad ranem umowę o handlu z Ukrainą, która ma być korzystniejsza dla polskich rolników.


[więcej]


21.03.2024 0:00

Ile zarabiają Polacy? GUS podał najnowsze dane

Ile zarabiają Polacy? GUS podał najnowsze danePrzeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7.978,99 zł, co oznacza wzrost o 12,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku spadło o 0,2 proc.


[więcej]21.03.2024 0:00

Umowa o handlu z Ukrainą korzystniejsza dla polskich rolników

Umowa o handlu z Ukrainą korzystniejsza dla polskich rolnikówSukces polskich eurodeputowanych: umowa z Ukrainą została wynegocjowana nad ranem i jest korzystniejsza dla polskich rolników. Lista ukraińskich artykułów rolnych, które zostaną objęte ograniczeniami ilościowymi, została poszerzona. Ponadto Komisja Europejska została zobowiązana do podjęcia działań w przypadku gwałtownego wzrostu importu ukraińskiej pszenicy.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Pierwsza taka decyzja od 17 lat. Japonia podwyższa stopy procentowe

Pierwsza taka decyzja od 17 lat. Japonia podwyższa stopy procentoweBank Centralny Japonii (BOJ) podwyższył stopy procentowe z -0,1 proc. do zakresu 0,0-0,1 proc. To pierwsza taka decyzja od 17 lat. Wzrost stóp procentowych w Japonii oznacza, że nie ma już kraju na świece z ujemnym stopami procentowymi.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Tusk: W tym roku jednego ze "100 konkretów" nie zrealizujemy

Tusk: W tym roku jednego ze W tym roku rząd Donalda Tuska nie zrealizuje jednego z zapowiadanych w kampanii wyborczej "100 konkretów". "Nie rezygnujemy z projektu kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł, ale w tym roku nie jesteśmy w stanie go zrealizować ze względów budżetowych" – przekazał we wtorek premier.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Urlop od składki zusowskiej. Rząd przyjął projekt

Urlop od składki zusowskiej. Rząd przyjął projekt​Przyjęliśmy projekt ustawy, który umożliwia mikroprzedsiębiorcom raz w roku, przez miesiąc, wzięcie urlopu od opłacania składki zusowskiej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd chce, by rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku. Rada Ministrów przyjęła też projekt ustawy o pracownikach opieki społecznej.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Co dalej z programem mieszkaniowym "na Start"? Jest zapowiedź ministerstwa

Co dalej z programem mieszkaniowym Jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku, czyli do końca marca, ma zostać przedstawiony projekt ustawy dotyczącej kredytu mieszkaniowego "na Start" - dowiedział się dziennikarz RMF FM. Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, planowane wejście w życie regulacji to druga połowa 2024 roku.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Prawie 1,5 mld zł na inwestycje wypłacono z KPO. Na co przeznaczono pieniądze?

Prawie 1,5 mld zł na inwestycje wypłacono z KPO. Na co przeznaczono pieniądze? Z Krajowego Planu Odbudowy wypłacono już prawie półtora miliarda złotych na inwestycje. Pieniądze pochodzą z zaliczki w wysokości 5 mld euro, którą Polska otrzymała w ramach dodatku do KPO. Reporter RMF FM Maciej Sztykiel ustalił w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, na co zostały przeznaczone te fundusze.


[więcej]


20.03.2024 0:00

Nowe dane o punktach ładowania aut elektrycznych w Polsce

Nowe dane o punktach ładowania aut elektrycznych w PolscePod koniec lutego liczba ogólnodostępnych punktów ładowania aut elektrycznych przekroczyła 6200 - poinformowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. To mało, biorąc pod uwagę, że po naszym kraju jeździ już ponad 104 tys. aut osobowych z napędem elektrycznym.


[więcej]


20.03.2024 0:00

​Kwota wolna - psota Hołowni, kłopot Tuska i wpadka Mentzena

​Kwota wolna - psota Hołowni, kłopot Tuska i wpadka MentzenaSejm zajmie się jutro złożonym przez posłów Konfederacji projektem ustawy o podniesieniu z 30 do 60 tys. złotych kwoty wolnej od podatku. To jeden z najważniejszych postulatów Koalicji Obywatelskiej, ujęty na czwartym miejscu listy 100 konkretów na 100 dni rządzenia. KO na razie nawet nie próbuje go realizować, a przypominanie o tym wygląda na przykład szorstkości koalicyjnej współpracy Szymona Hołowni z Donaldem Tuskiem.


[więcej]